28 Mart 2012 Çarşamba

KLASİK MODA İKONLARICatherine Deneuve, Marlene Dietrich, Audrey Hepburn, Jacqueline Kennedy, Marilyn Monroe... Kimler geldi, kimler geçti ama onlar hala en 'moda' isimler.


Hollywood'un unutulmaz yıldızları arasında yer alan bu güzel ve alımlı kadınlar, karizmalarıyla olduğu kadar stilleriyle de her zaman göz doldurdular. Öyle ki, hala stil ikonu denince aklımıza ilk onlar geliyor...
Günümüzün moda ikonlarının da hakkını yemeyelim, onların arasında da tarihte kalıcı yer edecek isimler elbette bulunuyor.

Peki, stillerini zarafetleriyle bütünleştirerek hafızalarımıza kazınan bu 'zamansız' kadınlara yakından bakmaya ne dersiniz?

Audrey Hepburn
Zarafet timsali Audrey Hepburn'un "Breakfast at Tiffany's" filmini mutlaka biliyorsunuzdur. O filmin, bugün moda okullarında ders olarak okutulduğunu biliyor musunuz?

Hollywood’un prensesi, little black dress’e ününü kazandıran isim olan Hepburn, o dönemin gerçek bir trendsetter'ıydı.


Jacqueline Kennedy Onassis
Elbette Jackie O bir sinema yıldızı değildi ama sinema yıldızları kadar tanındı ve beğenildi. O yüzden onu da stil ikonlarından saymamak olmaz.

Suikast sonucu ölen ABD Başkanı John F. Kennedy'nin eşi, sonrasında Yunanlı armatör Onassis'in eşi olan Jacqueline Kennedy Onassis'in sanata ve tarihi eserlerin korunmasına ilişkin katkıları, kişisel tarzı ve şıklığı ile o dönemlerde ünlü modacılara ilham kaynağı olduğu bile söylenir.
Catherine Deneuve
Roman Polanski ve Luis Buñuel'in filmlerinde canlandırdığı soğuk sarışın karakterleri ile ünlenen Deneuve, Fransız sinemasının gelmiş geçmiş en tanınmış ve en güzel oyuncularından biri.

Geçtiğimiz yıllarda hayatını kaybeden Yves Saint Laurent’ın “ilham perim” dediği Catherine Deneuve ile dostluğu “Gündüz Güzeli” filmiyle başladı. Bu filmden sonra birçok yapımda Deneuve, Yves Saint Laurent’ın kostümlerini giyme konusunda ısrarcı oldu.

İşte, Deneuve'in stil ikonu olmasının haklı göstergesi....
Marlene Dietrich
Oskar adayı olan Dietrich, Amerikan Film Enstitüsü'nün listesine göre gelmiş geçmiş en önemli 9. kadın oyuncu.

Karizması ve duruşuyla dünyayı etkileyen Dietrich kendi tarzını şöyle ifade etmiş: "Ben bir imaj yaratmak için giyiniyorum. Kendim için değil, halk için değil, moda için ya da erkekler için hiç değil."

Fazla söze gerek yok... Karşınızda baştan ayağa gerçek bir ikon duruyor!
Marilyn Monroe
Monroe, ölümününden itibaren ünü gitgide artarak tüm zamanların en önemli kültürel figürü ve ikonlarından biri olmuş, sık sık diğer ünlüler tarafından taklit edilmiştir.

Monroe saçı, Monroe elbiseleri, Monroe bakışı bugün hala konuşulmaktadır. Kıyafetleri ise bugün bile reprodüksiyonlarla hayat bulmaya devam ediyor.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder